WP

POZNAJ EKO ZMYWARKI!

oszczędzaj wodę i energię elektryczną

Tysiące litrów wody. Tyle marnuje się podczas zmywania ręcznego

Oszczędności w dzisiejszych czasach poszukujemy w wielu aspektach życia. Najłatwiej zacząć oczywiście od tych najbardziej "przyziemnych", których podejmujemy się na co dzień. Coraz częściej zwracamy więc uwagę na wybieranie energooszczędnych urządzeń. Oszczędzając, warto jednak pamiętać o tym, że znaczną część wydatków w skali roku zwyczajnie wylewamy do zlewu. Jak to możliwe?

Wszystko sprowadza się do czynności, która w kuchni pochłania nie tylko wyjątkowo dużo czasu, ale też wody. Mowa o zmywaniu ręcznym. Możesz wybrać manualne zmywanie za każdym razem, kiedy stos naczyń zacznie "wołać" o wyczyszczenie lub zdecydować się na wygodniejszą opcję i postawić na zmywarkę, której obecność docenisz nie tylko ty – z uwagi na wygodę – ale też planeta, a to za sprawą gigantycznych oszczędności wody.

Zmywarka zużywa więcej wody niż zmywanie ręczne? To mit!

Często powielanym mitem odnośnie zmywarek jest argument, jakoby ten sprzęt zużywał niebagatelne ilości wody podczas każdego cyklu pracy. Z drugiej strony powtarzane są słowa sugerujące, że zmywanie ręczne zużywa jej mniej. Jak jednak wygląda to w rzeczywistości?

Przyjmuje się, że zmywanie ręczne pochłania ok. 88 l wody. Dla zobrazowania: to mniej więcej 10 zgrzewek wody w 1,5-litrowych butelkach pakowanych po sześć sztuk. Jak to wygląda na tle zużycia wody podczas każdego cyklu pracy zmywarki? Różnica jest gigantyczna, bowiem oszczędne zmywarki Amica zużywają zaledwie 9 l wody na każde zmywanie.

Zmywarka zużywa podczas jednego cyklu nawet 9 litrów wody. Zmywanie ręczne to natomiast nawet 88 wody płynu wylanej z kranu.

Oszczędności w przeliczeniu na złotówki na każdy cykl zmywania są gigantyczne. Przyjmując założenie, że jeden metr sześcienny wody i ścieków kosztuje ok. 10 zł, jedno zmywanie ręczne kosztuje niespełna złotówkę, bo ok. 0,88 zł. Jeden cykl zmywania w zmywarce pochłania natomiast 0,09 zł – dziewięć groszy. W tym miejscu należałoby oczywiście porównać oszczędność w skali roku. To jednak różni się w zależności od wielu czynników, w tym przede wszystkim wielkości rodziny lub częstotliwości gotowania, a w efekcie – zmywania.

Przyjmijmy jednak, że zmywasz średnio co trzy dni. Daje to ok. 120 cykli zmywania w skali roku. O jakich więc ilościach wody mówimy, kiedy decydujemy się na nieoszczędne zmywanie ręczne? 120 cykli zużywających 88 l wody oznacza, że z kranu wyleje się w ciągu roku ponad 10 tys. litrów wody. To ilość, którą można pomieścić w czterech wozach strażackich. Co ważniejsze, wypijając zalecane przez lekarzy i dietetyków 2 l wody dziennie, 10 tys. litrów jedna osoba wypije dopiero po upływie… 13 lat.

Oszczędzające wodę zmywarki w ciągu wspomnianych 120 cykli zużyją natomiast niewiele ponad 1 tys. l wody. Taką ilość wody wypijesz po upływie niewiele ponad roku, spożywając rekomendowane 2 litry dziennie.

Oszczędności wody wynikające z użycia zmywarki zamiast zmywania ręcznego są gigantyczne. Mowa o ilościach nawet 10-krotnie mniejszych w przypadku oszczędnych zmywarek.

Niekwestionowane oszczędności w kontekście zużycia wody można naturalnie przełożyć na złotówki. Zmywając ręcznie, musisz liczyć się z wydatkiem ponad 105 zł w skali roku (przy średniej liczbie 120 cykli). Zmywarka – za tę samą czynność – jednocześnie gwarantując ci wolny czas, kiedy urządzenie w ciszy będzie czyścić naczynia, wykorzysta wodę o równowartości ok. 10 zł. Warto jednak pamiętać, że zmywanie to ostatecznie obowiązek, z którego nie można zrezygnować – właśnie dlatego oszczędności – jeśli chodzi o wodę, a w efekcie finansowe – będą rosnąć z każdym miesiącem i rok po roku. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że ilość zużytej wody na cykl zmywania nie zmieni się z upływem czasu. Tego samego nie można natomiast powiedzieć o kosztach wody.

Zmywarka to sposób na oszczędzanie energii - tej elektrycznej, ale też tej życiowej

Wybitna powieściopisarka, Agatha Christie, przyznała kiedyś, że pomysły na swoje kryminały znajdowała podczas zmywania naczyń. – To zajęcie jest tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie – mówiła. I choć w jej przypadku zaowocowało to doskonałą lekturą, to nie każdy jest Agathą Christie, a tę wykradającą energię (a nieraz także irytującą) czynność wykonywać musi większość z nas.

No chyba, że właśnie nie musi. Od dawna już mogą to za nas robić zmywarki. Choć pierwsze pomysły na takie urządzenia pojawiły się jeszcze przed 1900 r., to faktycznego początku ich pojawiania się w domach należy wypatrywać dopiero w latach 60. minionego stulecia. Dwie dekady później były już bardzo rozpowszechnione na szeroko rozumianym Zachodzie, a w XXI w. na dobre zadomowiły się też w polskich mieszkaniach.

Coraz więcej Polek i Polaków dostrzega ich potencjał, a gdy już je ma – docenia ich możliwości. Wybierając zmywarkę, oszczędzamy przede wszystkim wodę, ale także energię.

Próba wyliczenia, ile warta jest nasza energia życiowa, czyli przełożenia zużytych "mocy przerobowych" na pieniądze, byłoby zadaniem karkołomnym. Nawet bez tego jednak każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest w stanie oszacować, ile energii kosztuje go codzienne zmywanie naczyń.

Energia jest też zresztą ściśle powiązana z czasem. Śmiało można założyć, że na jedno zmywanie ręczne trzeba przeznaczyć ok. 30 min, a robi się to codziennie. Nietrudno policzyć, że w skali roku zadanie to zabiera nam osiem dni. To mnóstwo czasu, który zdecydowanie lepiej byłoby przeznaczyć na rozwijanie pasji, odpoczynek czy spotkania z tymi, na których nam zależy.

Nowoczesne zmywarki Amica, które cechują się klasą energetyczną B oferują oszczędności energii elektrycznej na poziomie 69 proc. (w porównaniu do urządzeń klasy F). To tak, jakby płacić za prąd jedynie w co trzecim cyklu.

Ale czy to jest eko?

Zmywarka do naczyń, w przeciwieństwie do zlewu, potrzebuje jednak do działania prądu. Jeśli do tematu energii podejdziemy w ten sposób, to bardziej ją zużyjemy, niż oszczędzimy. Ale jest jedno "ale".

Z pomocą przychodzą nowe zmywarki Amica, które cechują się klasą energetyczną B. W porównaniu do urządzeń klasy F mówimy o oszczędności na poziomie 69 proc. To tak, jakby płacić za prąd jedynie w co trzecim cyklu. Albo inaczej: przy 280 cyklach oszczędzasz 114 kWh – to tyle, ile wystarczy na oglądanie telewizji przez ponad 1400 godz., czyli blisko 4 godz. każdego dnia.

Wybierz zmywarkę dobrze

Masz wpływ na to, jak wiele zaoszczędzisz. A wszystko zaczyna się już podczas wybierania odpowiedniego modelu (wyposażonego w tę lub inną technologię). Zmywarki Amica z funkcją EcoBar ułatwiają to zadanie. Zanim włączysz dany program, zobaczysz, ile zużyje wody i energii – dzięki temu możesz bardziej świadomie korzystać ze swojego urządzenia, stawiając na optymalny stosunek kosztów i zysków. Zmywarka przedstawia te wartości w przybliżeniu – za pomocą czytelnej grafiki.

Wiesz, ile to jest 170 kWh energii? Tyle energii wystarczyłoby, by naładować smartfona… 11 tys. razy. To też tyle, ile możesz oszczędzić w ciągu roku, wybierając program ECO w zmywarce Amica. Dodatkowo oprócz energii mniejsze jest także zużycie wody.

Jeśli zdecydujesz się na eko zmywarkę Amica, oszczędności może być jeszcze więcej – w każdym cyklu możesz przykładowo zaoszczędzić 200 Wh dzięki funkcji OpenDry. Na czym to polega? Na automatycznym otwieraniu drzwi urządzenia w ostatniej fazie – naczynia dosuszają się dzięki temu całkowicie w zgodzie z naturą.

Program ECO w zmywarkach Amica zmniejsza także zużycie prądu. Oszczędzimy nawet 170 kWh w skali roku. Tyle energii wystarczyłoby, by naładować smartfona… 11 tys. razy.

Możesz wiele zrobić, by oszczędzać

Wybór oszczędnego urządzenia to jedno, ale nie mniej ważne jest to, jak później z niego korzystasz. Nie wszyscy wiedzą na przykład, że zmywarka zużywa tyle samo energii, niezależnie od tego, czy załaduje się ją do pełna, czy tylko częściowo. Dbanie o pełny załadunek jest zatem sposobem na realne oszczędności energii. Dodatkowo sprawi, że zmywarka będzie uruchamiana rzadziej, co z kolei przełoży się na to, że dłużej będzie służyć.

Jeśli natomiast korzystasz z dwustrefowej taryfy na energię elektryczną (tzw. G12), to sposobem na oszczędzanie może być uruchamianie zmywarki w godzinach nocnych. Nowoczesne zmywarki Amica są na tyle ciche, że w żadnym razie nie zakłócą spokojnego snu. Nie będą przeszkadzać ani domownikom, ani sąsiadom.

Zapewnij sobie dodatkowy urlop dzięki zmywarce

Woda, prąd, pieniądze… o tym wszystkim w kontekście oszczędności generowanych przez zmywarki można opowiadać godzinami. "Godziny" to tutaj słowo klucz, bowiem właśnie czas jest wartością, którą najłatwiej zmierzyć, a mało kiedy zwracamy uwagę na to, jak bardzo "skraca" dobę każdorazowe zmywanie ręczne.

Naturalnie jak w przypadku każdej innej kwestii, a więc wspomnianego oszczędzania energii elektrycznej i wody, dużą rolę odgrywa tutaj szereg indywidualnych czynników, które determinują to, jak dużo czasu spędzasz przy zmywaniu manualnym. Przyjmijmy jednak, że średnio każdego dnia poświęcasz na tę czynność ok. 30 minut. Po zsumowaniu każdego posiłku i posprzątaniu po nim – to wartość jak najbardziej realna.

Oszczędność czasu jest tym bardziej zauważalna, im dłużej korzystasz ze zmywarki.

Wspomniane 30 minut to w teorii niewiele, bowiem nieco ponad 2 proc. całej doby. To może i nie robi dużego wrażenia. Odejmijmy więc od tych 24 godzin czas, który poświęcamy na sen, czyli osiem godzin. Pozostaje więc 16 godzin pozostawania "na nogach". Od tego natomiast warto też odjąć kolejne osiem godzin, które spędzisz w pracy. Oznacza to, że w ciągu doby pozostaje ci osiem godzin na całą resztę zajęć.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to całkiem dużo. Drugie spojrzenie ukazuje natomiast bolesną prawdę. Wszak wspomniane osiem godzin to w praktyce 480 minut na wszelkie pasje, zainteresowania, domowe obowiązki etc. No i oczywiście – od tej liczby należy odjąć 30 minut, które dosłownie tracisz, zmywając naczynia.

W skali tygodnia na zmywanie ręczne poświęcisz więc nawet 3,5 godziny. Co można zrobić w tym czasie? To właściwie pozostaje kwestią indywidualną, natomiast trudno nie zauważyć, że oszczędność nawet kilkudziesięciu minut w ciągu dnia będzie odczuwalna już po kilku dobach. W ciągu 3,5 godzin tygodniowo (choć nie jest to stała liczba) możesz rozwijać swoje pasje.

Czas, który poświęcasz na zmywanie, dzięki zmywarce możesz wykorzystać na mnóstwo aktywności – w tym zadbanie o siebie i własne pasje.

Możesz wybrać się na siłownię i bez trudu spalić przynajmniej 750 kcal podczas treningu. Możesz też wybrać się na kilka biegów i spalić dzięki temu nawet 1,5 tys. kcal. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby spędzić ten czas mniej aktywnie i już po dwóch tygodniach po postawieniu na zmywarkę, w czasie zaoszczędzonym na zmywaniu, przeczytać kilkusetstronicową książkę lub obejrzeć interesujące filmy czy też seriale.

Czas poświęcony na zmywanie ręczne trudno nazwać jakkolwiek możliwym do zagospodarowania przez dodatkowe aktywności. Nie ma w tym przypadku mowy o jakimkolwiek treningu lub czytaniu książek. Zmywając, skupiasz się na jednej rzeczy – w jednym miejscu. Niewątpliwą przewagą, która uwidacznia się tutaj dzięki obecności zmywarki w domu, jest możliwość "wydłużenia" sobie doby. Czas, który poświęcisz na staniu nad naczyniami leżącymi w zlewie, możesz zagospodarować w dowolny sposób. Zmywarki Amica zajmą się wszystkim za ciebie – wystarczy regularnie wkładać brudne naczynia do urządzenia, a kiedy to będzie już pełne – w kilka sekund uruchomić pożądany program i cieszyć się wolnym czasem. Nawet zsumowanie tych wszystkich sekund w skali roku pozostaje pomijalną wartością.

Zmywając ręcznie, tracisz w ciągu roku tyle czasu, że można go przeliczyć na ośmiodniowy urlop.

Przypomnijmy – 30 minut zmywania dziennie w skali roku można przeliczyć na utracenie czasu, który nierzadko poświęcamy na najdłuższy urlop. Ciężko w to uwierzyć, ale poświęcając dziennie wspomniane pół godziny, po 365 dniach okaże się, że udało ci się oszczędzić niemal osiem dni. Jakim kosztem? Takim, że wybierając zmywarkę zamiast zmywania ręcznego, masz bezpośredni wpływ przede wszystkim na środowisko, ale też na swoją własną wygodę. To właśnie ona – wygoda – która w kontekście marnowania czasu jest niezaprzeczalna, stanowi jedną z największych zalet posiadania ekologicznej zmywarki w domu lub mieszkaniu.

Wybierz eko zmywarkę oszczędzaj wodę, energię, czas i pieniądze

To niebywałe, jak jedno urządzenie może pomagać w oszczędzaniu wody, energii, czasu i pieniędzy. Nowoczesna eko zmywarka Amica faktycznie jednak oferuje takie możliwości. Specjalne tryby oszczędnościowe, dobrze pomyślane funkcje oraz technologie dostosowane do potrzeb użytkowników stanowią jej podstawę.

Ważne jest, by wybrać urządzenie, które potrzebuje do działania mało wody i prądu. Równie istotne jest jednak także to, żeby we właściwy sposób z niego korzystać.

Standardowe zmywanie naczyń w zlewie pochłania mniej więcej 88 litrów wody na cykl. Dla porównania zmywarka Amica do umycia takiej samej liczby talerzy, kubków czy misek potrzebuje jedynie 10 litrów. Jak nietrudno policzyć, przy 250 cyklach daje to blisko 20 tys. litrów oszczędności w skali roku, a przy jednym cyklu dziennie po 12 miesiącach oszczędzimy 28,5 tys. litrów. Dodajmy dla skali, że to więcej wody, niż zmieści się w 10 wozach strażackich.

Dzięki eko zmywarkom Amica ze zbiornikiem ReWater Tank możesz zaoszczędzić nawet więcej wody. Tylko dzięki temu jednemu rozwiązaniu zużyjesz o ponad 1 tys. litrów mniej, a to tyle, ile potrzeba na przygotowanie 125 posiłków dla czteroosobowej rodziny albo też na kilkanaście miesięcy podlewania roślin w mieszkaniu.

Chcesz zaoszczędzić 2 tys. litrów wody rocznie? W takim wypadku najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z programu ECO w zmywarkach Amica. Nawet słoniowi taka ilość wody wystarczyłaby, żeby nawadniać się przez 20 dni.

Zmywarki Amica ze zbiornikiem ReWater Tank pozwalają zaoszczędzić nawet 1 tys. litrów wody. To tyle, ile potrzeba na przygotowanie 125 posiłków dla czteroosobowej rodziny.

Zmywarka też może oszczędzać energię

Zmywarki kojarzą się z energochłonnymi urządzeniami. I nierzadko rzeczywiście tak jest… ale nie musi. Dlatego już na etapie poszukiwania modelu dla siebie warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Eko zmywarki Amica klasy B zużywają o 69 proc., mniej energii niż urządzenia klasy F. Taką oszczędność można przeliczyć na 192 darmowe cykle zmywania w ciągu roku lub 1425 godz. oglądania telewizji, 114 godz. grillowania w mikrofalówce i – po każdym miesiącu – aż 500 naładowań telefonu.

W oszczędzaniu energii pomocny okazuje się ponadto program Eco, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet 170 kWh rocznie. Gdyby dać tyle energii suszarce do włosów, mogłaby działać nawet przez 113 godz. – to tak, żeby lepiej zrozumieć, o jak dużej liczbie mowa.

Ciekawostką w eko zmywarkach Amica jest też funkcja OpenDry. Pod koniec cyklu drzwi urządzenia automatycznie się otwierają, aby dokończyć suszenie naczyń w sposób naturalny. Takie działanie w zgodzie z naturą pozwala każdorazowo oszczędzić 200 Wh. Można to przeliczyć na 50 godz. pracy routera Wi-Fi lub 3–5 godz. grania na konsoli.

Eko zmywarki Amica klasy B zużywają o 69 proc., mniej energii niż popularne urządzenia klasy F. To 192 darmowe cykle zmywania na rok, 1425 godz. oglądania telewizji, 114 godz. grillowania w mikrofalówce i – po każdym miesiącu – aż 500 naładowań telefonu.

Oszczędzaj czas i energię życiowąCzy stanie przy zlewie przez 30 minut każdego dnia ma jakiś głębszy sens? Wiele osób zgodzi się raczej ze stwierdzeniem, że nie ma. Gdyby podsumować każde takie mycie, to po roku robi nam się blisko osiem pełnych dni – mnóstwo czasu, który można wykorzystać na zdobycie jakiejś ciekawej umiejętności, naukę języka obcego, spotkania ze znajomymi i rodziną albo najzwyklejszy w świecie odpoczynek.

Oszczędzając ten czas, oszczędzasz także swoje wewnętrzne zasoby energetyczne. Inwestując w zmywarkę do naczyń, zyskujesz zatem nie tylko cenne godziny w tygodniu, ale też energię, która pozwoli ci je dobrze wykorzystać.

Eko zmywarka szansą na oszczędzanie pieniędzyNowoczesna zmywarka pozwala oszczędzać wodę i pod tym względem praktycznie zawsze wyjdziesz na plus. Rachunki za wodę będą więc niższe. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku rachunków za prąd, bo zmywarka zawsze będzie generować koszty, a zlew – nie. Jednak wybierając ekologiczne urządzenie klasy B, włączając je w nocy (jeśli masz taryfę dwustrefową) i korzystając z programu Eco, możesz realnie obniżyć ostateczne koszty energii elektrycznej w domu.

Krótko mówiąc: wybierając taką zmywarkę, działasz nie tylko w zgodzie ze środowiskiem, ale też z korzyścią dla swojego portfela.